Ekstranetas | Virtuali mokymosi aplinka

Šiaulių profesinio rengimo centras
Prekybos ir verslo skyrius

Vytauto g. 267, LT-76337 Šiauliai
Tel. (8 41) 52 36 56
El.paštas prekybos.sk@sprc.lt

facebookgrupei.jpg
mokykissiauliuose.jpg2019-2020 m. naujienos ir įvykiai

1986 metai balandžio 26 diena, 1 val. 23 min.

2020 04 27


1986 m. balandžio 26 d., Ukrainoje esančioje Černobylio atominėje elektrinėje turėjo prasidėti bandymas. Šio bandymo tikslas buvo patikrinti vieną ketvirtojo reaktoriaus savybę, kurią pritaikius blokas būtų galėjęs maždaug minutę pats apsirūpinti elektra, bei įdiegti naujas saugos priemones. Deja, 1 valanda 23 minutės 40 sekundžių bandymas nepavyko ir atsitiko didžiulė katastrofa – elektrinės 4-asis reaktoriaus blokas sprogo. Sprogimas buvo toks galingas, kad nuvožė viršutinę reaktoriaus įrenginio plokštę, svėrusią 2000 tonų, o apatinė konstrukcija nusileido 4 metrus. Radionuklidų išmetimas į aplinką tęsėsi ir po sprogimo. Černobylio atominės elektrinės sprogimas radiacija užteršė didžiules teritorijas Ukrainoje, Rusijoje, Baltarusijoje ir kitose tuometinėse sovietų respublikose. Į aplinką pateko keliskart daugiau radiacijos nei numetus atomines bombas Hirosimoje ir Nagasakyje 1945 metais, per Antrąjį pasaulinį karą. Į aplinką daug dienų buvo išmetama radionuklidų. Teritorija tapo užteršta radioaktyviomis atliekomis, žmonės priverstinai evakuoti iš gyvenamųjų vietų, jų gyvenimai sugriauti, naminiai gyvūnai masiškai naikinami. Lietuva taip pat pateko į sąrašą valstybių, per kurias slinko jų debesis. Ypač nukentėjo pietinė, pietvakarinė, vakarinė Lietuvos dalis. Apšvita padidėjo iki 10 kartų.
Černobylio avarija buvo pirmoji rimta krizė, įvykusi vadovaujant paskutiniam SSRS generaliniam sekretoriui Michailui Gorbačiovui. Jis viešai kreipėsi į visuomenę ir pripažino realią situaciją tik praėjus trims savaitėms po avarijos. Visą laiką iki to informacija buvo klaidinga ir neatitiko realybės. Oficialiais SSRS vyriausybės duomenimis, dėl avarijos elektrinėje mirė 30 vyrų ir 1 moteris. Tačiau į šį skaičių nepatenka kariškiai, kurie padėjo šalinti padarius bei gretimų apylinkių gyventojai ir kitų tarnybų asmenys. Nei viena statistika nepateikia duomenų, kiek žmonių turėjo rimtų, bet nemirtinų sveikatos problemų. Šios avarijos padariniai, manoma, niekada nebus tiksliai įvertinti.
Siūlau pasižiūrėti LRT laidą „Mokslo sriuba“ apie šį įvykį: https://www.youtube.com/watch?v=2WRQkEqn6bM&feature=youtu.be
Informacija surinkta civilinės saugos mokytojo Česlovo Abromaičio.
 

ekskursija_po_skyriu.png
moodlemokslui.jpg
Ugdymo-karjera- centras.jpg
saugi_mokykla.gif
video_parastes.gif