Ekstranetas | Virtuali mokymosi aplinka

Šiaulių profesinio rengimo centras
Prekybos ir verslo skyrius

Vytauto g. 267, LT-76337 Šiauliai
Tel. (8 41) 52 36 56
El.paštas prekybos.sk@sprc.lt

facebookgrupei.jpg
mokykissiauliuose.jpg2019-2020 m. naujienos ir įvykiai

Velykų simbolika ir reikšmė

2020 04 10


Jau šį sekmadienį sėsime prie Šv. Velykų stalo. O ar žinome, kokia šios šventės reikšmė? Šv. Velykos – atgimimo, gamtos pabudimo ir pavasario šventė, kuri mūsų namus pripildo pakilios nuotaikos, šilumos, šviesos ir jaukumo. Kalbininkai mano, kad Velykų pavadinimas kilęs iš žodžio „vėlės“, mat mūsų protėviai šiuo metu aplankydavo artimųjų kapus, nunešdavo jiems kiaušinių.
Velykos turi gilias tradicijas. Jos, kaip ir kitos krikščioniškos šventės, yra perėmusios pagoniškų elementų, pvz., Velykų kiaušiniai, Velykų zuikiai, Velykų bobutė, Vėlykė.
Kiekvienas ant šventinio stalo dėsime margintus kiaušinius. Kiaušinis simbolizuoja naują gyvybę, vaisingumą. Kiaušinių marginimas turėjęs magišką reikšmę. Jų marginimas atspindi margintojo lūkesčius, o skirtingos spalvos reiškia įvairius dalykus: raudona spalva simbolizuoja gyvybę, juoda – žemę, mėlyna – dangų, žalia – bundančią augmeniją, geltona – pribrendusius javus. Populiariausi ornamentai, kurie irgi yra susiję su gyvybe, vaisingumu, atsinaujinimu, yra saulutės, žalčiai (gyvybės ir vaisingumo simboliai), žvaigždės. Jie dažniausiai būna išskutinėjami peiliu ar smeigtuku arba išpiešiami tirpintu vašku.
Su margučiais buvo siejami ir būrimai bei žaidimai, pagal kuriuos galima nuspėti savo ateitį tais metais. Visiems yra gana įprastos kiaušinių mušimo ar ridenimo tradicijos. Sakoma, kad tas, kurio margutis liks nesudaužytas tais metais bus tvirtas, jo nepuls ligos, visi darbai seksis. Taip pat, sakoma, kad tam, kuriam pavyksta nuridenti margutį toliausiai, metai bus geriausi, jį lydės sėkmė.
Kaip ir daugumoje švenčių, neatsiejamas ir šios šventės atributas yra Velykų vaišės. Valgoma gausiai ir sočiai – kad ateinantys metai būtų skalsūs. Vyrauja, žinoma, kiaušiniai, mėsos patiekalai bei pyragai – ypač tradicinė velykinė „boba“.
Namai per Velykas puošiami sužaliavusiomis medžių ir krūmų šakomis bei pirmosiomis pavasario gėlėmis, valgiai gausiai apkaišomi žalumynais. Tai reiškia pabudimą, prisikėlimą – ne tik Kristaus, bet ir labai gražiai su juo sutapusiu gamtos.
Linkime, kad Šv. Velykos būtų puiki proga pradėti tai, apie ką jau seniai svajojote. Linksmų Šv. Velykų!
 

ekskursija_po_skyriu.png
moodlemokslui.jpg
Ugdymo-karjera- centras.jpg
saugi_mokykla.gif
video_parastes.gif